STRESOVANÁ PLEŤ


Spojenie medzi telom a dušou je odrazom vplyvu emocionálneho stavu na fyziologické funkcie organizmu. Stres môže spôsobiť výskyt aknóznych prejavov, suchosť a drsnosť pokožky, vrásky i významné kožné problémy napr. ekzém a psoriázu. Odborníci tieto  stavy nazývajú psychodermatózy a sú predmetom skúmania po celom svete.

Počas výskumu v tejto oblasti boli testovaní pacienti, ktorí sa sťažovali na zmeny v štruktúre pokožky, alebo trpeli rôznymi kožnými chorobami a bola tam priama súvislosť medzi ich emocionálnym stavom a stavom pokožky.

Dr. Karen Malin z univerzity v Miami hovorí, že koža a mozog sú vzájomne prepojené na rôznych úrovniach  napr. aj prostredníctvom nervových zakončení v koži. Koža tak reaguje na zmeny v organizme spôsobené záťažovými situáciami a prejaví sa to aj vonkajšími zmenami na koži.

Čo môžeme urobiť, aby sme zachovali rovnováhu a nemali stresovanú pleť?

Objavte vhodnú formu relaxu – každý relaxuje inak, niekto uprednostňuje voňavý kúpeľ, niekto fyzickú aktivitu či počúvanie hudby, alebo dovolenku pri mori. Môžete eliminovať stres a znovu získať harmóniu napr. praktikovaním jógy, zdravotného cvičenia Chi-kung, meditácie a pod. Je dôležité venovať sa relaxácii tela i upokojeniu mysle.


Strava – potraviny, ktoré jeme majú priami vplyv na úroveň napätia v tele a následne na kožu. Veľké množstvo kofeínu môže napr. zvýšiť úroveň úzkosti a agilitu. Vyprážané jedlá a vysoký obsah tukov v strave tiež spôsobuje stres. Mali by sme uprednostňovať potraviny, ktoré prispievajú k relaxácii napr. špargľa bohatá na kyselinu listovú (nevyhnutná pre udržanie pokoja), orechy pomáhajú riešiť stresové situácie, losos bohatý na omega-3 mastné kyseliny o ktorých je známe, že znižujú úzkosť. Harmančekový a levanduľový čaj pomáha pri úzkostných poruchách a nespavosti.

Správne ošetrenie stresovanej pokožky – je dôležité  uvedomiť si, ako stres poškodzuje pokožku a reagovať zodpovedajúcim spôsobom. Napríklad chronický stres významne zvyšuje hladinu kortizolu na čo koža reaguje  suchosťou. Vhodné sú produkty na suchú pleť bohaté na vlhkosť. V prípade výskytu vrások spôsobených stresom je dobré používať produkty s obsahom látok, ktoré stimulujú tvorbu kolagénu a prispievajú k spevneniu pleti i zjemneniu vrások.  Ak sú na pleti prejavy akné – zápalové procesy je vhodné používať gél s dezinfekčným, protizápalovým efektom, ktorý urýchľuje hojenie. Nezabúdajte aj na okolie očí, doprajte mu osvieženie, hydratáciu a regeneráciu. Každodennú starostlivosť doplňte peelingom a maskou.